Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

MEDYA

27 Ekim 2013

Sertel'den mücadele çağrısı

TGF Başkanı Atilla Sertel haber alma hakkı için tüm toplumun çaba harcamasını istedi.

reklam
ANKARA(ANKA) - Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Türk basınının özellikle son 10 yılda baskı, sansür, otosansür, hapis tehdidi altında ciddi bir güven erozyonuna uğradığını belirterek, “Gazeteciler için dünyanın en büyük cezaevi olarak nitelenen ülkemiz ne yazık ki tutuklu gazeteciler açısından da dünya şampiyonu. Bu rekorlar bizim dünyada yüzümüzü kızartıyor” dedi.

TGF Genel Başkanı ve İGC Başkanı Atilla Sertel, Avustralya Atatürk Kültür Merkezi’nin (AAKM) davetlisi olarak, Sidney’de “Türkiye'de Medya, Basın Özgürlüğü ve Tutuklu Gazeteciler” konulu konferans verdi. Cumhuriyet’in 90’ncı kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında AAKM tarafından organize edilen konferansa Avustralya’da yaşayan Türkler’in ilgisi büyük oldu. Binlerce kilometre uzakta Türk medyasının dünü ve bugünü hakkında bilgi veren Atilla Sertel, basın özgürlüğü açısından Türkiye’nin içinde bulunduğu tablonun üzüntü verici ve yüz kızartıcı olduğunu söyledi.

-“İŞÇİ ÖLÜMLERİNDE AVRUPA ŞAMPİYONUYUZ”-

İnsan hak ve özgürlüklerine saygılı bir ülkede yaşama özlemi içinde olduklarını ifade eden Sertel şunları kaydetti:

“Türk basını özellikle son 10 yılda baskı, sansür, otosansür, hapis tehdidi altında ciddi bir güven erozyonuna uğradı. Ülkemiz dünyanın 17’nci büyük ekonomisi ancak basın özgürlüğü açısından 174 ülke arasında 154’ncü sıradayız. Yaşam kalitesi açısından ise 50’nci sıradayız. Terörist sayısında dünya birincisiyiz. Cezaevlerimizde 10 binin üzerinde terör mahkumu barındırıyoruz. İşçi ölümlerinde Avrupa şampiyonuyuz. Çin’den sonra dünya ikinciliğini kaptık. Bebek ölümlerinde Avrupa birincisiyiz. Kadına şiddette dünya birincisiyiz. Orman yangınlarında Avrupa birincisiyiz. Öte yandan; en çok tutuklu milletvekili, en çok tutuklu gazeteci, en çok tutuklu öğrenci, en çok tutuklu bilim insanı, en çok tutuklu avukat, en çok tutuklu sendikacı, en çok tutuklu General, Albay, Yüzbaşı, Teğmen, Astsubay ile de dünya birincisiyiz. 60’ın üzerinde tutuklu gazeteci ile tutuklu gazeteciler açısından da dünya şampiyonuyuz ne yazık ki. Bu rekorlar bizim dünyada yüzümüzü kızartır. Biz bunu hak eden bir ülke değiliz. Burada Türk toplumuna hitap ediyorum o nedenle bu istatistikleri veriyorum. Biz ülkemizi kimseye kötülemedik, jurnallemedik ama durumumuz budur. Ülkemizi, bayrağımızı çok seviyoruz, herkesin bir arada yaşayacağı eşitlikçi, özgür bir ülke istiyoruz.”

-“HABER ALMA HAKKI İÇİN HALKLA BİRLİKTE TOPYEKÜN MÜCADELE ŞART”-

Minumum özgürlük ve özlük haklarıyla maksimum sansür, otosansür ve cezaevi tehditi altında çalışmanın zorluklarına dikkat çeken Sertel, meslek örgütleri olarak özlük hakları ve özgürlük için mücadele ettiklerini belirterek, halkın haber alma hakkı için halkla birlikte topyekün mücadelenin şart olduğunu vurguladı.