Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

İSTANBUL

27 Ekim 2013

İstanbul trafiği İBB gündeminde

CHP İBB Meclis üyesi Topbaş'a bunları sordu:

reklam
Trafikte dakikalarca hatta saatlerce bekleyen ve sık sık dur-kalk yapan araçların motorları daha çabuk aşınıyor ve yakıt harcaması artıyor.

Trafikte ki araçların “dur kalk” yapması İstanbul’u dünyadaki 50 metropol şehirleri arasında birinci yaptı!

CHP İBB Meclis Üyesi Serdar Bayraktar da hazırladığı yazılı önergesinde gerçekleştirilen bilimsel bir araştırma neticesinde "Global Sürüş Endeksi" çalışmasına göre İstanbul’da trafiğe çıkan araçların yollarda “dur kalk” değeri ile dünyada birinci olduğuna dikkat çekerek konuyu İBB Meclis gündemine taşıdı ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’a sordu:

“Elde edilen ve yayımlanan bu verilerle ilgili olarak İBB’nin görüşü nedir? Bu durumun iyileştirilmesi için bu güne kadar ne yapılmıştır? Bu durumun iyileştirilmesi yönünde ne yapılması planlanmaktadır?

Trafikte ki araçların “dur kalk” yapması İstanbul’u dünyadaki 50 metropol şehirleri arasında BİRİNCİ yaptı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2013 yılı Ekim ayı toplantılarında CHP İBB Meclis Üyeleri Serdar Bayraktar ve Dr. Hakkı Sağlam imzaları ile Meclis Başkanlığına verilen ve Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesi şöyle:

"Geçtiğimiz günlerde yayımlanan ve uydu navigasyon sistemlerindeki bilgiyi kullanarak dünya genelinde 50 şehirdeki araçlar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarını içeren ve amacı; değişen sürüş koşullarının dünya genelinde araçlar üzerinde yarattığı baskıya dikkat çekmek olan “Global Sürüş Endeksi”nin yeni sonuçları açıklandı.

Global Sürüş Endeksi çalışmasına göre İstanbul, yıllık ortalama 31.200 olan dur kalk değeri ile birinci oldu. Bu araştırmada ayrıca; İstanbul'daki araçların durmaları arasındaki ortalama zaman; 35,2 saniye olarak verilirken, her kilometre için ortalama durma sayısı; 2,6 olarak belirtildi.
Bu kapsamda;

1. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış, yaptırılmış veya katkı sağlanmış benzer bir çalışma var mıdır?

2. Varsa elde edilen değer ve sonuçlar ne nedir?

3. Elde edilen ve yayımlanan bu verilerle ilgili olarak İBB’nin görüşü nedir?

4. Bu durumun iyileştirilmesi için bu güne kadar ne yapılmıştır?

5. Bu durumun iyileştirilmesi yönünde ne yapılması planlanmaktadır?