Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Mart 2017

 

DÜNYA

28 Ekim 2013

Telekulak Obama onaylı çıktı

Almanya medyası dinleme skandalını konuşuyor.

reklam
Ali VARLI / Hürriyet - ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunu dinlemesiyle ilgili dün Alman medyasında yeni haberler yer aldı.

Der Spiegel dergisine göre Merkel’i, bakanları ve bürokratları dinlemek için NSA, Berlin’de özel bir istihbarat ekibi kurdu. Eski başbakan Gerhard Schröder de dinlendi. Frankfurter Allgemeiner Sonntagszeitung gazetesi, Merkel’in 2002 seçimleri öncesi CSU Genel Başkanı Edmund Stoiber ile girdiği başbakanlık yarışından itibaren dinlendiğini yazdı. Welt am Sonntag gazetesi de Merkel’in güvenli olmayan cep telefonuyla sık sık konuştuğunu, bu yüzden kolayca dinlendiğini belirtti.

‘KİM BU KADIN’

Bild am Sonntag gazetesine göre ABD Başkanı Barack Obama, Merkel’in telefonlarının dinlendiğini 2010 yılından beri biliyordu. NSA’nın şefi Keith Alexander, konuyla ilgili bilgiyi Obama’ya verdi. Bir NSA ajanı, “Obama dinleme işlemini bildiği halde durdurmadı. Aksine ‘Bu kadın kim, araştırın’ diyerek dinlemeye devam edilmesini istedi” dedi. Ancak NSA Sözcüsü Vanee Vines dün iddiaları “Obama Alexander’la bu konuyu hiç konuşmadı” diyerek ‘yalanladı.’