Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

EKONOMİ

28 Ekim 2013

Çoktan seçmeli kıdem!

Kıdem tazminatında hükümet esnek yolu tercih ediyor.

reklam
Seçkin ÜREY / GAZETE HABERTÜRK Başbakan Yardımcısı Babacan, Kıdem Tazminatı Fonu'nda işveren ve işçinin mutabakatıyla çalışanın istemesi halinde mevcut sistemde devam edeceği opsiyonlu bir sistemin faydalı olacağını düşündüğünü belirtti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan hükümet, iş dünyası ve sendikaların ortak yol bulmaya çalıştığı Kıdem Tazminatı Fonu'nda esnek modelden yana olduğu mesajını verdi. ABD'de bir hafta şirketler ve iş örgütleriyle temaslarda bulunan Babacan, seyahatinin son durağı Chicago'da soruları yanıtladı.

Fon'un yapsına yönelik tartışmalara değinen Babacan, “Şöyle bir seçenek de faydalı olacak. İsteyen eskisi gibi devam etsin. Yeniler yeni sistemle başlasın. İşçi ile işverenin mutabık kaldığı daha esnek opsiyonlu bir sistem olabilir diye düşünüyoruz" dedi.

İşçi ile işverenin yeni sisteme geçmek istemesi halinde parametrelerin söz konusu olacağını belirten Babacan, "Fon'un aktüeryal hesapları var. Herkes kendi hesabındaki parayı görecek. İşsizlik Fonu gibi ortak hesap olmayacak. Bir gün çalışsa dahi hesabına yatacak” diye konuştu.

YERLİ JET İÇİN YAKINDA ORTAKLA YOLA ÇIKARIZ

Boeing'in Seattle'daki uçak yapım tesislerini ziyaret ettiğini dile getiren Babacan, "Biz de Türkiye'de kendi uçağımızı yapmak istiyoruz, orta menzilli bölgesel jet üretmek istiyoruz. Bir şirket ile yakın bir zamanda ortaklık kurup birlikte yola çıkacağız. 4 alternatif firma var.

Biz Türkiye'de bizim mühendislerimizin çalışmasını ve gözümüzün önünde olmasını istiyoruz. Ziyarette bu gündeme geldi” dedi.

TEŞVİKLERDE REVİZYON OLUR

Avantajlı desteklerin 31 Aralık'ta sona ereceği teşvik paketinin devamı olacağını söyleyen Babacan, "Başarılı olan alanları ve başarısızlıkları görüp revizyonları yapıp yeni bir tarihle birlikte uygulama, gözden geçirmeler olur” dedi.