Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

GÜNCEL

28 Ekim 2013

Sayfı Sarısülük: İçim yanıyor

"Oğlumun katili ile göz göze gelince kanım kurudu, dayanamadım..."

reklam
HASAN AYTEKİN / BirGün - Ethem Sarısülük'ün katil zanlısı polis memuru Ahmet Şahmaz'ın ikinci kez hakim karşısına çıkacağı duruşma öncesinde BirGün'e konuşan anne Sayfı Sarısülük Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e duruşmaya katılması için çağrıda bulundu. Sarısülük, "Gelsin mahkemedeki rezillikleri görsün. Onun da evlatları var" dedi.

Ethem Sarısülük'ün öldürülmesinden bu yana gözünden yaş eksilmeyen anne Sayfı Sarısülük oğlunun katili Ahmet Şahbaz'ın yargılamasına devam edilecek yarınki ikinci duruşma öncesi BirGün'ün sorularını yanıtladı. Ahmet Şahbaz'ın ilk duruşmaya kılık değiştirerek katılmasına dayanamadığını söyleyen anne Sarısülük katilin yüzünü açığa çıkarmak için kafasındaki peruğu çekip indirdiğini söyledi.

Bir anne olarak mahkeme için Ethem'in arkadaşlarından ne bekliyorsunuz?

Benim oğlum da ülkede yaşananlara isyan eden halk kadar demokratik hakkını kulanırken öldürüldü. Oğlumun öldürüldüğü yerde o gün kimler var ise aynı demokratik haklarını kullanarak mahkemeye gelsinler. Oradaki halkın tamamını mahkemeye bekliyorum. Bu sadece benim oğlumun öldürülmesi olayı değil, orada ölen başka biri de olabilirdi ama benim oğlum öldü ve halkı için öldü. Hatta ben buradan bütün duyarlı milletvekillerine çağrı yapıyorum gelsinler mahkemedeki rezaleti görsünler. Adalet kimden yana bunu görsünler. Ayrıca Cumhurbaşkanı'na çağrıda bulunuyorum, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ise gelsin bu davaya el koysun, gelsin mahkemede yaşanan rezaleti kendi gözüyle görsün. Onun da evlatları var.

Mahkemede polisi gördüğünüzde ne hissettiniz?


Başta çok sabırlıydım, hiç dokunmayacaktım ancak onu başka kılığa sokup getirmeleri benim sabrımı taşırdı. Katiller dünyada hangi mahkemede korunuyor da burada onu korudular? Ben bir anayım. Oğlumun katili ile göz göze gelince kanım kurudu, dayanamadım, sabrımı koruyamadım ve peruğunu çektim indirdim. Katilin yüzünü açığa çıkardım çünkü içim yanıyor.

Davayı AİHM'e taşımak için Avrupa'da görüşmeler yaptınız. Umutlu musunuz?


Bizi orada iyi karşıladılar. Ülkemizde görmediğimiz insanca yaklaşımı orada gördüm. Bu nedenle çok umutlandım. Orada bizi yalnız bırakmayan Ethem'in dostları da mahkemeye gelerek destek verecekler. Adalet yerini bulana kadar da bu işin peşini bırakmayacağım.

Duruşmaya çağrı

Ethem Sarısülük davasının ikinci duruşması öncesinde Sarısülük ailesi duruşmaya katılım çağrısında bulundu. Aile, “Biz Ethem Sarısülük'ün ailesi, arkadaşları, dostları ve yoldaşları olarak 28 Ekim pazartesi günü saat 09.00 daki mahkemeye başta devrimci demokratik kitle ve kurumları, sivil toplum kuruluşlarını, aydın ve sanatçıları, sendikaları, meslek örgütlerini ve tüm duyarlı halkımızı Ethem'in davasına, insanlık davasına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

'Katilleri istiyoruz'


Gezi protestoları sırasında yurttaşların karşılaştığı devlet şiddeti üzerine, 43 kurumun bir araya gelerek oluşturduğu Ankara Dayanışması, ilk eylemini Ankaralıları 28 Ekim'de Ethem'in katili polis memuru Ahmet Şahbaz'ın duruşmasına çağırarak gerçekleştirdi. "Ethem'in katillerini istiyoruz, alacağız!" ve "Komünist işçi Ethem Sarısülük onurumuzdur" yazan dövizlerin taşındığı açıklamada konuşan Ethem'in yengesi Çiğdem Sarısülük, "Bu dava biz bitti demeden bitmez" diye konuştu.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

yusuf erdoğan
28 Ekim 2013 10:22

yorumcu emir efendi, anayasa ne der bilir misin. 'önceden izin almaksızın gösteri yapmak serbesttir. güvenlik güçleri göstericilerin güvenliğini sağlar.' şimdi toplumsal gösterilerde polis güvenlik mi sağlıyor yoksa gösterilere tahammülsüzlük mü gösteriyor. sence hangisi. senin demokrası anlayışın galiba orta çağda kalmış. demokrat değilsen biraz empati yap da insanlığa hizmet et. görüntüleri defalarca izlediğini söylüyorsun, ama, polisin elinde silah kalabalığa doğru daldığını görmüyorsun. elinde silahla gelen birine sen 'gel beni vur' mu dersin yoksa o anda eline ne geçerse kendini savunmak mı istersin. bir insan olarak refleksin ne olur. ethem'in refleksi de tam odur. ama katil hedef gözeterek silahını ateşliyor. gezi ölümlerine bir bak bakalım, tamamı polisin hedef gözeterek ateşlediği ya silah ya gaz fişeği vs ile oluyor. ama senin gözlerin 'defalarca izlemesine' rağmen görmüyor. acaba neden?

emir
28 Ekim 2013 09:25

görüntüleri defalarca izledim. sarısülük ve bu polise saldıran grup polisi linç etmek istedi. polisin üzerine onlarca taş geldi. havaya ateş ederken eline taş çarptı sarısülük'e geldi. bence aile polise kızacağına onu bu polis düşmanı provakatif eylemlere sokanları suçlasın.


GÜNCEL KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ