Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

GÜNCEL

28 Ekim 2013

Adliye önünde engelliye de gaz

Şahbaz'ın ifadesinin telekonferansla alınması kararının ardından biber gazlı müdahale.

reklam
Ankara’da Gezi Parkı’na destek eylemleri sırasında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük davasında sanık polis A.Ş.'nin tutuklanma talebi reddedildi.
Duruşma 2 Aralık'a ertelendi.

Kararın açıklanmasıyla duruşma salonu ve adliye önü bir anda karıştı. Polis, davaya destek olmak için toplanan gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sırasında aralarında engelli bir kızın da olduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Gezi Parkı protestoları sırasında Ethem Sarısülük’ün ölümüne neden olan polis A.Ş.'nin yargılandığı davanın ikinci duruşmasında olaylar çıktı.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına, peruk, takma bıyık ve gözlükle katılan sanık polis A.Ş., bu kez duruşmaya katılmadı.

Duruşmaya A.Ş.’nin avukatı ile Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük, oğulları Mustafa ve İkrar Sarısülük’ün de aralarında bulunduğu aile fertleri ile çok sayıda müşteki avukatı katıldı. Duruşmayı CHP’li vekiller Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Aykut Aydoğdu, Aylin Nazlıaka ve HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel izleyici olarak katıldı.
GİZLİLİK KARARI


Mahkeme daha önce yaşanan olayları gerekçe gösterip duruşmayı basına ve izleyicilere kapalı yapma kararı aldı.

EĞİTİMLİ KÖPEKLE BOMBA ARAMASI


Duruşma öncesi jandarmalar özel eğitimli köpekle bomba araması yapmak istedi. Bu duruma Sarısülük ailesi tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı aramanın güvenlik nedeniyle yapıldığını belirterek herkesin dışarı çıkmasını istedi. Sarısülük ailesinin avukatı Murat Yılmaz, yaşananlara tepki göstererek “Buradaki Jandarma değil Genelkurmay Başkanı olsa dahi bize kimlik soramaz. Benim muhatabım sizsiniz. Bana kimlik kontrolü yapılırsa ben de yaparım. Hatta size de yaparım'' dedi. Daha sonra avukatlar dışarı çıkarıldı ve bomba araması yapıldı. Geçen duruşmada güvenliği çevik kuvvet sağladığı için olay çıkmıştı. Bu nedenle bu duruşmada güvenliğin yerini jandarma aldı.

İTİRAZ GELDİ SALON BOŞALTILDI


Müdahil avukatları, mahkeme heyetinden salondaki jandarmaların çıkartılmasını istediler. Mahkeme de talebi yerinde bularak salonu boşalttı. Bu sırada Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük söz alarak Mahkeme Başkanı'na, “Ben katil polisin suratını görmek için buraya geldim. Senin yüzünü görmek için değil. Jandarmayı niye çağırdınız buraya” diye çıkıştı.

TELEKONFERANSLA KATILACAK


Sarısülük’ün avukatları duruşmada sanık polis A.Ş.'nin tutuklanmasını istediler. Ancak mahkeme bu talebi reddetti. Sanık A.Ş.'nin avukatları müvekkillerinin can güvenliği nedeniyle duruşmadan vareste tutulmasına ve ifadesinin görevli olduğu Şanlıurfa’dan telekonferans sistemiyle alınmasını talep ettiler. Mahkeme bu talebi kabul etti. A.Ş.'nin ifadesi telekonferans yoluyla alınacak. Duruşma 2 Aralık 2013 tarihine ertelendi.

SALON KARIŞTI

Mahkemenin kararının açıklanmasıyla duruşma salonu bir anda karıştı.

MAHKEME ÖNÜNDE OLAY


A.Ş.'nin tutuksuz yargılanmasına devam edilmesi kararıyla duruşmanın ertelendiği haberi dışarıya ulaşınca tepkiler yükseldi. Davaya destek vermek için Adliye önünde toplanan gruba polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Ankara Adalet Sarayı'nın C kapısı girişinde toplanan Halkevleri, Halkın Kurtuluşu Partisi, Alınteri üyelerinin de aralarında bulunduğu bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan grup, Ethem Sarısülük maskesi takarak, pankart açtı. Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını açan gruptakiler, basın açıklamalarının ardından adliye kapısına yöneldi. Bu sırada bir grup adliyenin camlarını kırdı. Grubun dağılmaması üzerine, polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

YARALILAR VAR


Ara yollara dağılan kişiler, daha sonra tekrar bir araya gelerek Atatürk Bulvarını trafiğe kapatmak istedi. Polis tekrar gruba müdahale ederek, yolun kapanmasını önledi.

Polisin müdahalesi sırasında yaralananlar ve biber gazından etkilenenler, ambulansla hastanelere götürüldü.

ENGELLİ KIZ DA ETKİLENDİ


Polisin gazlı müdahalesinden tekerlekli sandalyeye mahkum engelli bir genç kız da etkilendi.

ADLİYE KORİDORLARI GAZ DOLDU


Adliye önündeki gaz içeriyi de etkiledi. Adliye koridorları gaz doldu, içerdekiler zor anlar yaşadı.POLİS HELİKOPTERİ TAKİP ETTİ

Olayla ilgili, Ankara İl Jandarma Komutanlığı'ndan takviye ekipler istendiği öğrenildi. Polis helikopteri de havadan grubu takip ediyor.

GÖZALTILAR VAR

Güvenpark'a doğru giden eylemcileri takip eden polis, gözaltı işlemi yaptı.

İŞTE MÜDAHALE ANI

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.


Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

mase
28 Ekim 2013 13:21

MÜSLÜMANIZ DİYENLERE VE BUNLARA GÖZ YUMANLARA SORUYORUM BUMU BİZİM DİNİMİZDEN ÖĞRENDİĞİMİZ ENGELLİ MASUM İNSANLARA KADAR İŞKENCE ETMEK BAŞKA BİŞİ DEMİYECEĞİM NE OLUYORUZ NEREYE GİDİYORUZ NEDİR BU KİN VE NEFRET DEVLET BÜYÜKLERİ BU KADAR SORUMSUZ OLMAMALI BİRAZ DAHA OLGUN OLMALILAR EMPATİ YAPMALILAR YOKSA BUGÜN OLANLAR YARIN HEPİMİZİ YARALIYACAK BİRAZ İLERİ BAKIN BEN 12 EYLÜL VE ÖNCESİNİ YAŞADIM YARIN HERKESİN CANI YANACAK HERZAMAN BÖYLE OLMUŞTUR BUGÜN EZİLENLER YARIN EZEN OLUR BİRAZ AKLINIZI BAŞINIZA ALIN İLLAKİ SİZİN CANINIZINDAMI YANMASI GEREKİYOR BUNLARA DUR DEMEK İÇİN YAZIK DEĞİLMİ ÇOCUKLARIMIZA

aynı senaryo
28 Ekim 2013 10:20

Bu "yargılama",Metin Göktepenin katilinin,Sivas Katliamı katillerinin,Uğur Mumcu,Ahmet Taner Kışlalı,Abdi İpekçi nin katillerinin "yargılandığı"davalar gibi sonuçlandırılmak isteniyor.Mahkemeler bir ilden başka ile sürülecek,Halka kapalı yapılacak,Her mahkeme yeni bir tarihe ertelenecek,bitmek tükenmek bilmeyen yazışmalar yapılacak,"zamanı gelince" de dava zaman aşımına uğratılıp murada erilecek.


GÜNCEL KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ