Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

28 Nisan 2017

 

GÜNCEL

28 Ekim 2013

Yandaşa dokunma muhalifi sür

Gezi olayları bahanesiyle başarılı ve muhalif okul müdürleri görevden alınıyor.

reklam
Sinan Tartanoğlu / Cumhuriyet - Ankara’da Gezi eylemleri dolayısıyla okul müdürlerinin sürgün ile cezalandırılmak istenmesi üzerine oluşan “Gezi olayları bahanesiyle başarılı ve muhalif okul müdürlerinin görevden alınarak kadrolaşma yapılacağı” kuşkusu gerçek oldu.

Soruşturmaların öğrencilerin Gezi olaylarına destek verdiği okullardan sadece yöneticileri Eğitim Sen’li olan eğitim kurumlarında yürütüldüğü, hükümet yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen üyelerinin yönetici olduğu okullarda müdürler, öğretmenler ve öğrenciler üzerinde herhangi bir inceleme yapılmadığı ortaya çıktı.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Gezi Parkı olaylarına öğrencileri ve öğretmenleri katılan okullar üzerinde yürüttüğü soruşturmada, okul müdürlerinin sürgün edilmesi talep edilmişti.

Müdürlerin görevden alınmak istendiği gözde okulların öğretmenleri ile birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı’nın birçok projesinde görev almış ama yine de muhalif olması, “Gezi olayları bahanesiyle müdürlerin okullardan uzaklaştırılarak kadrolaşma çabasına girildiği” yönündeki kuşkuyu gündeme getirmişti.

Edinilen bilgiler bu kuşkunun gerçek olduğunu ortaya koydu. Yöneticilere gönderilen savunma metinlerinde, “Öğrencilerin Gezi Parkı eylemlerine destek verdiği, ancak müdürlerin bu öğrencileri cezalandırmadığı” iddiası üzerinden müdürlerin cezalandırılması istenmişti. Öğrencilerinin Gezi protestolarına katılmasına karşın, müdürlerinin herhangi bir idari işlemle karşılaşmadığı okulların olduğu öğrenildi.

Müfettişler uğramadı bile


Kurtuluş Anadolu Lisesi, Kirami Refia Alemdaroğlu Anadolu Lisesi, Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Öğretmen Lisesi, Bahçelievler Anadolu Lisesi ve Deneme Anadolu Lisesi’nin öğrencileri de haziran ayının ilk günlerinde yaşanan polis şiddetini protesto etmek için eylem yaptı.

Bu okullardaki öğrenciler de tıpkı, müdürlerin sürgünün istendiği okullardaki arkadaşları gibi Kızılay’a giderek Gezi Parkı protestolarına destek verdi. Ancak bu öğrencilerin okuduğu okullara müfettiş uğramadı.

Hedefteki okullarda yaklaşık 4 ay hummalı bir çalışma sürdüren, öğrencilerin ve öğretmenlerin sosyal medya paylaşımlarını bile inceleyen müfettişler, adı geçen okulların değil müdürlerini, öğretmenleri ve öğrencileri üzerinde herhangi bir inceleme yürütmedi.

Bu okullara soruşturma girmemesi, yöneticilerinin hükümete yakınlığı ile bilinen, AKP döneminde üyesi sayısını kat kat artıran, eğitim hizmet kolundaki yetkili sendika Eğitim Bir-Sen’in üyesi olmalarından kaynaklandı.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Eğitim-iş sendikası hedef alındı
28 Ekim 2013 11:10

gEZİ DİRENİŞİNE Eğitim-İş sendikası bütün gücü ile destek verdi.....Atatürkcü ve Cumhuriyet değerlerine inanan Eğitim-iş sendikalı idarecilerde saldırılara ve görevden almalarla karşı karşıya kaldı.....eğitim-iş li öğretmenler soruşturuldu.....


GÜNCEL KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ