Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

DÜNYA

28 Ekim 2013

Almanya'da Bağış protestosu

TGB: 'Gezi Parkı katilini içeri almayın...'

reklam
Odatv / Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AKP'ye yakınlığıyla bilinen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) toplantısına katılmak üzere geldiği Almanya'nın Frankfurt şehrinde, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) tarafından hem dışarıda hem de salon içerisinde protesto edildi. Toplantı Almanya'nın en ünlü botanik parklarından birinin içerisinde yapılırken, TGB'liler Gezi Parkı'na gönderme yaparak, "Gezi Parkı katilini içeri almayın" pankartı açtılar.

Salonun dolmamasından endişe edildiği gerekçesiyle, toplantıyı izlemek üzere Almanya'nın diğer şehirlerinden, Hollanda, İsviçre ve Avusturya'dan insanlar çağrıldığı öğrenildi. Bina önünde yaklaşık 50 TGB'li toplanırken, grup Bağış'ın arabası geçerken "Mustafa Kemal'in Askerleyiz", "Cumhuriyet Değil AKP yıkılacak" sloganları attı. Bağış arabasından indiği sırada ise hep birlikte Andımızı okudular.

Bağış yaptığı konuşmada Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde ilerlediğini ifade ederken, protestoları ise anlamadığını belirtti. Türkiye'de eylemlere katılanlardan 'Gezi Zekalı' diye bahseden Bağış, ardından TGB'lileri kastederek "Buraya girerken kapının önünde gördüm. Acıyorum onlara" dedi. Bunun üzerine TGB'liler salonda ayağa kalkarken, TGB Frankfurt Yöneticisi Kazım Poran, "Türkiye'de insanlar 'ağaçlar kesilmesin' dediler.

Canlarını aldınız. 29 Ekim'de Türkiye yeniden ayağa kalkacak. Salı günü Türk milletinin ayakları altında kalacaksınız" dedi. TGB'lilere korumalar ve AKP üyesi olduğu öğrenilen kişiler sert bir şekilde müdahele ederken, grup "Cumhuriyet değil AKP yıkılacak" sloganlarıyla salondan ayrıldı. Bağış'ın müdahele sırasında, "Aman iyi davranın. Nazik davranın" biçimindeki alaycı üslubu dikkat çekti.