Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

DÜNYA

28 Ekim 2013

Saakaşvili dönemi sona erdi

Gürcistan'da Mikhail Saakaşvili'nin desteklediği aday dünkü seçimlerde bozguna uğradı.

reklam
Hürriyet / Gürcistan'da yasa gereği üç dönem üst üste cumhurbaşkanlığı yapamayan Mikhail Saakaşvili'nin desteklediği aday, dünkü seçimlerde bozguna uğradı.

Gürcistan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi başbakan Bidzina İvanişvili'nin müttefiki Georgi Margvelaşvili oldu.

Dünya kamuoyunda pek tanınmayan bir isim olan eski başbakan yardımcısı Margvelaşvili'nin zaferi, Cumhurbaşkanı Saakaşvili'nin 10 yıllık iktidarından sonra Gürcistan Hayali koalisyonunun yerini sağlamlaştırdı. Margvelaşvili'nin seçimden birinci çıkmasıyla Gürcistan Hayali hem başkanlığı hem de hükümeti denetimi altına almış oldu.

Margvelaşvili'nin en yakın rakibi ise 2003'teki Gül Devrimi ile iktidara gelen ve anayasa gereği üçüncü kez aday olamayan Saakaşvili’nin desteklediği Birleşik Ulusal Hareketi’nden David Bakradze oldu.

Oyların yüzde 70'den fazlasının sayıldığını açıklayan seçim komisyonu, Margvelaşvili'nin yüzde 62, Bakradze’nin ise yüzde 22 oy aldığını duyurdu.

2012 parlamento seçimlerinde Saakaşvili’nin partisine karşı aday olan milyarder iş adamı İvanişvili, büyük bir zafer kazanarak başbakan olmuştu.

Yıl başında yapılan yasa değişikliği ile gücü önemli ölçüde zayıflatılan cumhurbaşkanlığı için 23 aday yarıştı. 3,3 milyon seçmenin olduğu ülkede seçimlere katılım yüzde 46,6 olarak gerçekleşti.

SAAKAŞVİLİ'DEN İLK TEPKİ

Görevini bırakmaya hazırlanan Saakaşvili basına yaptığı değerlendirmede bundan sonrası için rahat bir yaşam planladığını söyledi. Batı yanlısı Saakaşvili’nin 2008’de Rusya ile savaşa girmesinin ardından ekonomik ve siyasi alanda etkinliği giderek azaldı.

Saakaşvili karşıtı siyasetin öncüsü olan İvanişvili’nin Forbes dergisine göre 5,5 milyar dolarlık serveti bulunuyor. İvanişvili, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası siyaseti bırakabileceğini açıklamıştı. Zenginliğini Rusya’da kazanan İvanişvili, bu ülke ile ilişkilerin yeniden kurulmasında kısmi başarılar sağladı. ABD ile ilişkilerin gelişimine de olumlu bakan İvanişvili, Avrupa Birliği ile entegrasyonu da destekliyor.