Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

28 Nisan 2017

 

DÜNYA

28 Ekim 2013

ABD İspanya'yı da dinlemiş

Skandalda yeni perde. NSA'den kimse kurtulamıyor.

reklam
Hürriyet / Dünya, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel'i dinlediği iddialarını tartışırken, bir haber de İspanya'dan geldi. İspanyol basınında çıkan NSA belgelerine göre ABD İspanya'da bir ay boyunca 60 milyon telefon görüşmesini takibe almış.

İspanyol basınında çıkan haberlerin kaynağında eski NSA uzmanı Edward Snowden tarafından sızdırılan belgeler yer alıyor. El Pais ve El Mundo gazetelerinde çıkan haberlere göre NSA 10 Aralık 2012-8 Ocak 2013 tarihleri arasında İspanyol vatandaşlarına ait tam 60 milyon telefon görüşmesini izlemeye aldı. İddialara göre telefon görüşmelerinde yer alan numaraları ve arayan ile aranana ait yer bilgilerini tespit eden NSA, görüşmelerin içeriğiyle ilgilenmedi.

Beyaz Saray, bu haberlerle ilgili yorum yapmayı reddederken, Madrid'deki ABD Büyükelçisi konuyu görüşmek üzere İspanyol Büyükelçiliği'ne çağrıldı.

NSA ile ilgili çıkan haberler bununla da sınırlı değil. Japon Kyodo ajansının haberine göre NSA 2011 yılında kişisel bilgiler içeren fiber optik kabloların taşınması sırasında casusluk faaliyetinde bulunmak için Japon hükümetinin yardımını istedi. Habere göre NSA bu sayede Çin'le ilgili bilgilere ulaşmayı amaçlıyordu ancak Japonya yasal sıkıntılar ve personel yetersizliğini gerekçe göstererek NSA'in bu talebini reddetti.

NSA ile ilgili bu haberler, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dinlendiği yönündeki haberlerin büyük yankı uyandırmasının hemen ardından geldi. Merkel, ülkesinde öfkeyle karşılanan casusluk haberleri üzerine olayın soruşturulması için Almanya'nın en üst istihbarat şeflerini bu hafta Washington'a gönderiyor.

Öte yandan İngiliz The Guardian gazetesi de geçtiğimiz haftaki haberinde NSA'nın 35 dünya liderini dinlediğini öne sürmüştü.