Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

28 Nisan 2017

 

İSTANBUL

28 Ekim 2013

Marmaray hakkında şok iddia

'Ulaştırma Bakanı deneme sürüşündeki kazada mahsur mu kaldı?'

reklam
ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Ulaştırma Bakanı, TCDD Genel Müdürü ve tüm üst düzey bakanlık bürokratlarının da katıldığı otomatik deneme sürüşü sırasında 25 Ekim 2013’te yaşanan bir kaza nedeniyle lokomotiflerden birisinin ıskartaya çıktığı doğru mudur?” diye sordu.

Oran, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Marmaray’la ilgili olarak bana da farklı kanallardan çok tehlikeli durumları içeren uyarılar ulaşmaktadır” dedi.

Marmaray Projesi 12 yıllık Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri Uzman Baş Mühendisliği’nden 2008'de emekli olan elektrik/ elektronik yüksek mühendisi Rıza Behçet Akcan’ın projeyle ilgili çok önemli hayati tehlikelere dikkat çektiğini anımsatan Oran’ın önergesindeki sorular şöyle:

-“BAKAN, DENEME SÜRÜŞÜNDEKİ KAZADA MAHSUR MU KALDI?”-

“Ulaştırma Bakanı, TCDD Genel Müdürü ve tüm üst düzey bakanlık bürokratlarının da katıldığı otomatik deneme sürüşü sırasında 25 Ekim 2013’te yaşanan bir kaza nedeniyle lokomotiflerden birisinin ıskartaya çıktığı doğru mudur? Raylardaki varile çarpma nedeniyle yaşanan bu kaza nedeniyle Sayın Bakan ve bürokratlarının yarım saat boyunca lokomotifte mahsur kaldığı doğru mudur?

Marmaray’ın bazı bölümlerinde zeminde çökme olduğu ancak 29 Ekim açılışına yetişmesi için geçici çözümle dolgu yapılarak bu durumun görmezden gelindiği doğru mudur?

Reklamlarda 4 dakikada bir olacağı belirtilen seferlerin, sistem eksikliği nedeniyle 10 dakikada bir ancak yapılacağı doğru mudur?

-“OTOMATİK SİSTEMLER NİÇİN DEVRE DIŞI?”-


Yarın açılışını yapacağınız Marmaray’da Otomatik Tren Koruma (ATP) ve Otomatik Tren İşletme (ATO), Otomatik Tren Denetim (ATS) gibi kontrol denetim sistemlerinin halen bulunmamasının gerekçesi nedir?

Marmaray Projesinin aslında; Gebze’den Halkalı’ya bir bütün olduğu ve parçalar halinde açılmasının yolcular için hayati tehlike yaratacağı doğru mudur?

Otomatik Tren Kumanda (ATC) sisteminin projede bu haliyle bulunmaması nedeniyle trenler nerede nasıl hangi hızda ilerlediği bilinemeyeceğinden acil bir durumun varlığı gerek görsel gerek işitsel olarak anında izlenemeyeceği bilgisi doğru mudur?
Erken açılış nedeniyle var olan eksikliklerden dolayı yaşanacak bir kazanın sorumlusu kim olacaktır?

Özellikle tüp tünel içinde olmak üzere Anadolu yakasında 3, Avrupa yakasında ise yaklaşık 11 km olmak üzere toplam 14 km uzunluğundaki tünelde bir trenin arızalanmasının tam bir felaket olacağı, acil durumlar için Söğütlüçeşme ile Zeytinburnu banliyö istasyonlarında konuşlandırılacak Acil Durum Kurtarma Lokomotiflerinin de henüz gelmediği iddiası doğru mudur?

Bu lokomotifler gelse bile Avrupa yakası hat boyunda bekletilebileceği istasyon bulunmadığından kurtarma işleminde kullanılamayacağı bilgisi doğru mudur?

Marmaray’ı kullanacak tüm yolcular için, yaşanabilecek olası bir kazada doğabilecek tedavi ve tazminat bedellerinin karşılanması bakımından her türlü sigorta işlemi yapıldı mı? Sigortayı hangi şirket, hangi tarihler için, kaç TL bedelle hangi teminat limitleri kapsamında yaptı?
Yüklenici Firmalar Grubunun sorumluluğunda bulunan Kurtarma Operasyon Planı (Rescue Operation Plan) senaryoları, parçalı açılış nedeniyle şu an kapsam dışı mı kalmıştır? bugün itibariyle acil durumda kimin ne zaman, nerede, neyi nasıl yapacağını gösteren plan var mıdır?

Olası bir kaza durumunda tüm sorumluluk makinistin mi olacaktır? Marmaray’da kaç makinist çalışacak, bunları nasıl belirlediniz?

Tüp geçit elemanlarının uç bağlantılarındaki esnek ve sızdırmaz körüklerin yırtılması halinde tünel içini basacak yoğun suyun yaratacağı yolcuların boğulma tehlikesinin bertarafı için hangi senaryoları gerçekleştirdiniz, bunun için herhangi bir tatbikat yapıldı mı?

Maltepe’de kurulacak olan TCDD İşletmesi artı Marmaray İşletmeleri için ayrı ayrı ve birbirinden bağımsız çalışan Merkezi Kumanda/Kontrol sistemi bugün itibariyle devreye girmiş midir?

Maltepe Merkezi’nin uydusu olarak çalışacak olan Halkalı Sıcak Takip izleme - kumanda sistemi devreye niçin alınmadı?

Üsküdar istasyonunda yapılması istenen Geçici Kumanda Merkezi için 10 milyon Euro ödeme yapıldığı bilgisi doğru mudur? Bu tesisat geçici olduğu için, sistemin tamamı devreye alındığında buraya yapılan yatırımın, cihazların akıbeti ne olacaktır, bu para boşa mı gidecek?

Geçici Kumanda Merkezinin hiçbir güvencesinin olmadığı ve trenleri kesintisiz olarak izleyemeyeceğinden güvenlik açığı yarattığı doğru mudur?”
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

edirneli
28 Ekim 2013 21:42

marmarayla taşınacak bir milyon kişi daha önce neyle gidiyordu.

Fistik
28 Ekim 2013 20:41

Bugun marmaray in faziletlerini anlatmak icin tv lere cikan yetkililerin bu hatti digerlerine entegre etmek icin 1496 adet otobusun 181hatta devreye girecegini soylemeleri bir hatanin itirafidir trafigi acmasi ulasimi kolaylastirmasi beklenen bir sistem 1496 otobusun ilavesini gerektiriyorsa hesapta planlarda bir yanlis var demektir bu kadar otobusun yaratacagi trafik sikisikligi ve ilave maliyet de dusunuldu mu acaba

teoman
28 Ekim 2013 20:34

allah seni de çarpar ulus dikkat et!

ulus
28 Ekim 2013 19:30

Sorduğun sorulara bak!!! Bir kaza olursa sebep belli, CeeHaaPee. CeeHaaPee böyle sorular sorduğu için bu bereketsiz partiye kızan yüce Allah (c.c.) her an Marmaray'ı çarpabilir. Kaza olursa sorumlusu İnönü, Ecevit, iki koyun güdemeyen Kılıçdaroğlu ve tümden CeeHaaPee zihniyetidir.


İSTANBUL KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ