Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

28 Nisan 2017

 

GÜNCEL

28 Ekim 2013

Başbuğ'dan 29 Ekim mesajı

"Çare ve çözüm Atatürk’ün 10. yıl nutkunda mevcut."

reklam
ANKARA (ANKA) - Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Cumhuriyet Bayramı mesajında Atatürk’ü sadece kalplerde bir hatıra gibi değil, bugün de düşüncelere yön veren bir canlı gerçek olarak yaşatmaya, dünden daha fazla ihtiyacın olduğunu vurguladı.

Başbuğ, Cumhuriyet Bayramı mesajında “Cumhuriyetin 90. Yıldönümünü kutluyoruz” derken, “Kurtuluş savaşını kazanan ve Cumhuriyeti kuran, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, edebiyete intikal etmiş bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle anar, aziz hatıraları önününde saygı ve şükranla eğiliriz” dedi.

Atatürk’ü sadece kalplerde bir hatıra gibi değil, bugün de düşüncelere yön veren bir canlı gerçek olarak yaşatmaya, dünden daha fazla ihtiyacın olduğunu vurgulayan Başbuğ, “Atatürk, 10. yıl nutkunda; milli kültür, milli birlik ve milli ülkü için neler söyledi, hatırlayalım: ‘Milli kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Milli birlik duygusunu devamlı ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek geliştirmek, milli ülkümüzdür.’” İfadelerini kullandı.

-“ÇARE ATATÜRK’ÜN NUTKUNDA MEVCUT”-


“Bugün Cumhuriyetin 90. Yıldönümünü kutluyoruz. Milli kültürümüzü, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkartılmasını öngören, Atatürk’ün koymuş olduğu hedefin neresindeyiz?” diye soran Başbuğ, mesajında şunları kaydetti:

“Milli kültür ortak değerlere dayanır. Bunun yanında, bir ülkede kültürel farklılıkların olması da doğaldır ve buna saygı gösterilmelidir. Ancak, kabul edilmeyecek olan, çeşitli nedenlere dayandırılan kültürel farklılıkların her türlü vasıta ve tedbirlerle beslenerek, milli kültürün önüne geçmesine olanaklar sağlanmasıdır. Bu durum; milli birlik duygusunun geliştirilmesine değil, ülke içindeki bölünmüşlük duygusunun gelişmesine yol açar ki; sonuçları o ülke için bir beka sorununa dönüşebilir. Çare mi? Çare ve çözüm de yine Atatürk’ün 10. yıl nutkunda mevcut: Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir.”