Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

26 Nisan 2017

 

İSTANBUL

28 Ekim 2013

MHP'den Marmaray tepkisi

'Ciddi çarpışmalara davetiye çıkarılmaktadır...'

reklam
ANKARA (ANKA)- Marmaray Projesi’ni Meclis’e taşıyan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Bir bütün olarak tasarlanan proje, neden bölünerek açılmakta, bu bölünme nedeniyle sinyalizasyon ve kumanda merkezinin sağlıklı çalışamayacağı bilinerek ciddi çarpışmalara davetiye çıkarılmaktadır?” diye sordu.

Türkkan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Asrın Projesi” olarak tanıtılan 76 km. uzunluğundaki Marmaray’ın yalnızca 13 km’lik bölümünün alelacele yapılarak hepsi tamamlanmadan açıldığını, bir bütün olan ve parçalanmaması gereken "Marmaray Projesi"nin seçimlere yetiştirilmek uğruna bölünerek hizmete açıldığını iddia etti.

Türkkan soru önergesinde şu sorulara yanıt aradı:
“Asrın projesi olarak tanımlanan ve tamamı 38 istasyon olan Marmaray Projesi, 3.5 istasyonu tamamlanmasına rağmen hangi gerekçe ile tamamı bitirilmeden açılmaktadır?

Bir bütün olarak tasarlanan proje, neden bölünerek açılmakta, bu bölünme nedeniyle sinyalizasyon ve kumanda merkezinin sağlıklı çalışamayacağı bilinerek ciddi çarpışmalara davetiye çıkarılmaktadır?

Böyle bir facia yaşanacağı bilindiği halde sinyalizasyon problemi neden tam olarak giderilmemiştir?

Marmaray Projesi’nde taşeron şirketin bile tamamlayamadığı noktalar olduğu doğru mudur, bunlar nelerdir ve neden tamamlanamamış ve proje tamamlanmadan açılma yoluna gidilmiştir?

Proje için gerekli bazı ekipmanların yurtdışından hala ulaşmadığı doğru mudur, bunun gerekçeleri nelerdir?

Marmaray’ın test sürüşlerinde birçok kez enerjinin gittiği doğru mudur, bu durum giderilmiş midir, eğer seferler başladıktan sonra böyle bir durum ile karşı karşıya kalınırsa nasıl telafi edilecektir?

BC1 Projesi kapsamındaki istasyonlardan Sirkeci’nin tamamlanmadığı doğru mudur? Bu istasyon tamamlanmamışken hangi gerekçe ile Marmaray açılmaktadır?”