Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

28 Nisan 2017

 

SİYASET

28 Ekim 2013

Erdoğan'dan 29 Ekim mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 29 Ekim nedeniyle şu mesajı yayınladı:

reklam
ANKARA (ANKA) – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluş felsefesinde, kuruluş amacında bu topraklarda yaşayan hiç kimseyi ötekileştirmek, dışlamak, küçük görmek, aşağılamak olmadığını bildirdi.

Cumhuriyet idaresinde, demokratik yönetim biçimlerinde otokratik zihniyete, baskıya, herhangi bir zümreye imtiyaza yer bulunmadığını kaydeden Başbakan Erdoğan, “Bu ülke, bu Cumhuriyet nasıl hep birlikte kurulmuş ise yine hep birlikte idare edilecek, hep birlikte yüceltilecektir. Demokrasi olmadan Cumhuriyet olmaz; demokrasi gelişmeden Cumhuriyet gelişmez” dedi.

-"BU GURURU 2023, 2053 VE 2071'DE DE YAŞAYACAĞIZ"-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “29 Ekim 1923 günü temelleri atılan Cumhuriyetimizin 90. yıldönümünü büyük bir neşeyle, coşkuyla kutluyoruz. İnanıyorum ki içinde bulunduğumuz bu gururu cumhuriyetimizin 100. yılında olduğu gibi çok daha güçlü bir şekilde 2023, 2053 ve 2071 yıllarında da yaşayacağız” dedi.

Cumhuriyetin bugün her zamankinden daha kuvvetli, her zamankinden daha emin adımlarla ilerlediğini, demokrasinin Cumhuriyetin kuruluş ruhuna, kuruluş felsefesine bağlı olarak gelişip güçlendiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, mesajına şöyle devam etti:

-"CUMHURİYET'TE ÖTEKİLEŞTİRMEYE, OTOKRATİK ZİHNİYETE YER YOK"-

“Milletimiz, Cumhuriyetimizin mimarı Gazi Mustafa Kemal ve aziz silah arkadaşlarıyla birlikte tarihte eşine ender rastlanacak bir mücadele vermiş, yurdumuzu işgalcilerden kurtarıp, bu toprakları tekrar vatanımız haline getirmişlerdir. Unutmayalım ki Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinde, kuruluş amacında bu topraklarda yaşayan hiç kimseyi ötekileştirmek, dışlamak, küçük görmek, aşağılamak yoktur. Bu Cumhuriyet, bu vatan herkesindir, hepimizindir. Cumhuriyet idaresinde, demokratik yönetim biçimlerinde otokratik zihniyete, baskıya, herhangi bir zümreye imtiyaza yer yoktur; bu ülke, bu Cumhuriyet nasıl hep birlikte kurulmuş ise yine hep birlikte idare edilecek, hep birlikte yüceltilecektir. Demokrasi olmadan Cumhuriyet olmaz; demokrasi gelişmeden Cumhuriyet gelişmez.”

Başbakan Erdoğan “Bugün gelişen demokrasiye bağlı olarak ekonomimiz, uluslararası itibarımız, millet olarak birbirimize olan bağlılığımız da güçleniyor” dedi.

Bugün 90. Yıldönümü kutlanan Cumhuriyeti dünyanın önde gelen ülkeleri arasına yükseltmek, çok daha müreffeh bir hale getirmek hedeflerinin bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan mesajını şöyle bitirdi:

“Bu vesileyle Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere, canlarını feda ederek bu vatanı bizlere miras bırakan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Güçlenen, büyüyen Cumhuriyetimizin 90. yıldönümünü idrak etmekten dolayı büyük memnuniyet duyuyor, nice 90 yılları çok daha mutlu, çok daha coşkulu kutlayabilmeyi diliyor, vatandaşlarımın Cumhuriyet Bayramlarını tebrik ediyorum.”