Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

26 Nisan 2017

 

SİYASET

28 Ekim 2013

MGK'dan yine bilindik bildiri

Gül’ün başkanlığında toplanan MGK toplantısının ardından bir bildiri yayımlandı.

reklam
ANKARA (ANKA) – Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) ardından yayımlanan bildiride, “Suriye'de süregiden çatışma ortamının bölge ve ülkemizin güvenliği açısından oluşturduğu tehditler ve bunlara karşı ülkemizce alınan tedbirler ile ihtilafın sona erdirilmesi için yürütülen uluslararası çabalar gözden geçirilmiştir” denildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplanan MGK toplantısının ardından bir bildiri yayımlandı.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından yayımlanan bildiride, halkın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetlerin görüşüldüğü ve bu kapsamda ilave olarak alınması gereken tedbirlerin değerlendirildiği açıklandı.

-“ULUSLARARASI ÇABALAR GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR”-

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin durumu ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmaların MGK’da incelendiği belirtilen bildiride, “Suriye'de süregiden çatışma ortamının bölge ve ülkemizin güvenliği açısından oluşturduğu tehditler ve bunlara karşı ülkemizce alınan tedbirler ile ihtilafın sona erdirilmesi için yürütülen uluslararası çabalar gözden geçirilmiştir” denildi.

-“BU ÜLKEYE YÖNELİK DESTEĞİMİZİN SÜRDÜRÜLECEĞİ VURGULANMIŞTIR”-

MGK’da, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki önemli siyasi gelişmeler, demokratik geçiş sürecinde bulunan ülkelerde yaşananlar ve bu ülkeler ile Türkiye’nin ilişkilerinin değerlendirildiği kaydedilirken şöyle devam edildi:

“Bu kapsamda, Orta Doğu barış sürecindeki son gelişmeler üzerinde de durulmuştur.
Irak’ta gelinen son durum mütalaa edilmiş artan şiddet ve terör eylemlerinden duyulan endişe dile getirilerek, istikrarın kalıcı bir şekilde tesis edilmesi amacıyla bu ülkeye yönelik desteğimizin sürdürüleceği vurgulanmıştır.”

MGK’da son olarak, Doğu Akdeniz’in güvenliği konusunun görüşüldüğü de bildiri de açıklandı.