Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

28 Nisan 2017

 

DÜNYA

28 Ekim 2013

Danimarka'yı fıtına vurdu

Bir kişi yaşamını yitirirken deniz, hava ve kara trafiği aksadı, seferler iptal edildi.

reklam
Ünsal TURAN / KOPENHAG (DHA) - Danimarka'yı etkisi alan fırtına nedeniyle başına kiremit isabet eden bir kişi yaşamını yitirirken deniz, hava ve kara trafiği aksadı, seferler iptal edildi.

Fırtına şiddetinin saniyede 74 metre hızında ilerleyen fırtınada ülkenin bir çok bölgesinde ağaçlar devrildi, inşaat iskeleleri, çatılar uçtu, Kopenhag'ın üzerinde bulunduğu Sjyland Adası'nı Fyn Adası'na bağlayan Storebelt köprüsü ile Kopenhag'ı İsveç'in Malmö şehrine bağlayan Öresund Köprüsü trafiğe kapatıldı.

Kasırga şiddetindeki fırtına yüzünden Adalar ve diğer ülkelerle deniz bağlantısın sağlayan feribot seferleri iptal edildi. Tren yollarına ve kara yollarına devrilen ağaçlar yüzünden toplu taşımacılık aksadı tren ve otobüs seferleri iptal edildi. Gilleleje şehri limanında başına kiremit çarpan bir adam öldü, bir kadın ise ağır yaralandı.

Ağaçların devrilmesi sonucu elektrik tellerinin kopması nedeniyle bazı bölgeler elektriksiz kaldı. Limanda demirli yük gemilerinin halatları koparak denizde sürüklenmeye başladı. Ülke çapında kurtarma kuruluşları, polis, sivil savunma kuruluşu, ordu alarma geçirildi. Polis halkı mecbur kalmadıkça evden çıkılmaması yönünde uyardı.

Meteoroloji yetkilileri kötü hava şartlarının devam edeceğini bildirdi.